Uziemienie pastucha (ogrodzenia elektrycznego) wykonywane jest za pomocą metalowego prenta wbitego w ziemię na głębokość około 0,5-2m w pobliżu elektryzatora.
Uziom do ogrodzenia elektrycznego to najczęściej metalowy pręt o grubości około 1cm i długości 0,8-1,2m
Taki uziom wbity w ziemie stanowi część otwartego obwodu elektrycznego, który jest zamykany w momencie gdy zwierzę dotknie drutu. Zamknięcie obwodu powoduje, że prąd o małym natężeniu ale wysokim napięciu przepływa przez zwierzę, które w tym momencie doznaje wstrząsu elektrycznego
Dlatego jest bardzo ważnym aby przy budowie ogrodzenia elektrycznego uwzględnić właściwe uziemienie. Istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość uziemienia są:
Przewodność gleby
Gleba, która jest bardzo sucha, piaszczysta lub magmowa nie będzie przewodzić prądu tak dobrze jak glina lub gleba zawilgotniona. Dlatego zdecydowanie trudniej jest zapewnić odpowiednie uziemie, dające pewność, że zwierzę zostanie porażone odpowiednio wysokim impulsem elektrycznym. Najlepiej więc, na wygradzanie terenów pastuchem elektrycznem, jest przeznaczyć gleby gliniaste lub o dużej wilgotności.
Reguła uziemienia
Mówi ona, że najlepiej jest użyć minimum 4 uziomów wbitych w ziemię około 3 metry jeden od drugiego, każdy długi na 2 metry (pod ziemia) i połączonych ze sobą jednym drutem. Jest też bardzo ważne aby umiejscowić takie uziemienia tak blisko elektryzatora jak to tylko możliwe i przynajmniej 10 metrów od najbliższego źródła energii, metlowego elementu, podziemnego kabla telefonicznego lub zasilającego.