pastuch.pl
Serwis informacyjny
Wszystko co trzeba wiedzieć o ogrodzeniach i pastuchach elektrycznych
Pastuch.pl » Elektryzator ze starego akumulatora - schemat i instrukcja montażu

Elektryzator ze starego akumulatora - schemat i instrukcja montażu

Elektryzator z akumulatora to urządzenie, które może być bardzo praktyczne i znajduje zastosowanie w gospodarstwach rolnych oraz na działkach rekreacyjnych. Dzięki niemu można skutecznie zabezpieczyć teren przed dzikimi zwierzętami lub ochronić swoje uprawy. Zabezpieczyć się przed kunami i lisami które chcą porwać nasze kury. Taki prosty pastuch elektryczny można wykonać samemu mając podstawy wiedzy z dziedziny elektroniki i umiejętności lutowania. Każdy ma zazwyczaj stary akumulator, z którym nie wiadomo co zrobić i tylko zawadza gdzieś w piwnicy. Wielu domorosłych majsterkowiczów wpada na pomysł by przerobić go na akumulatorowy pastuch. Pamiętajmy jednak o ostrożności by nie zrobić krzywdy sobie i bliskim. Pastuch to nic innego jak generator mocnych impulsów czyli potrzebujemy cewkę - np. stara cewka od zapłonu malucha i przerywacz, dodając do tego stary sprawy akumulator można stworzyć działający pastuch z akumulatora. Po krótce wyjaśnijmy więc kilka kwestii.

Czym jest elektryzator?

Elektryzator od środka - schemat
Elektryzator to urządzenie służące do generowania impulsów elektrycznych, które są następnie przesyłane do ogrodzenia elektrycznego. Impulsy te mają na celu odstraszanie zwierząt, zarówno dzikich, jak i hodowlanych, przed przekraczaniem granic ogrodzenia. Elektryzatory mogą być zasilane z różnych źródeł, w tym z sieci elektrycznej, baterii lub akumulatorów. Impuls musi posiadać wysokie napięcie czyli takie jak generowane na świece zapłonową w starych silnikach. Częstotliwość generacji musi być jednak mniejsza - około 1 impuls na sekundę.

Dlaczego warto wykonać elektryzator z akumulatora?

Zbudowanie elektryzatora z akumulatora ma wiele zalet:

  • Mobilność - Brak konieczności podłączenia do sieci elektrycznej pozwala na swobodne przenoszenie urządzenia. Wykorzystujemy niepotrzebny akumulator i możemy chronić uprawę używając go jako pastucha na dziki lub wypasać bydło.
  • Niezależność od zasilania - Elektryzator z akumulatora działa nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
  • Ekonomia - Akumulatory można wielokrotnie ładować, co redukuje koszty eksploatacji.

Schemat elektryzatora z akumulatora

Aby zbudować elektryzator z akumulatora, potrzebne będą następujące komponenty:

  • Akumulator - Najlepiej o napięciu 12V, o odpowiedniej pojemności w zależności od planowanego czasu działania. Zazwyczaj nie kupujemy nowego tylko używamy taki jaki mamy.
  • Przetwornica impulsowa - Służy do generowania wysokiego napięcia potrzebnego do zasilania ogrodzenia.
  • Kondensator - Gromadzi energię, która jest następnie wyładowywana w impulsie.
  • Przekaźnik - Steruje przepływem prądu w obwodzie.
  • Elementy zabezpieczające - Bezpieczniki i diody zabezpieczające przed przeciążeniem i odwrotną polaryzacją.

Krok po kroku - montaż elektryzatora

  1. Podłączenie akumulatora - Podłącz akumulator do przetwornicy impulsowej, upewniając się, że biegunowość jest prawidłowa.
  2. Instalacja kondensatora - Kondensator należy podłączyć do przetwornicy, aby mógł gromadzić energię.
  3. Montaż przekaźnika - Przekaźnik powinien być umieszczony pomiędzy kondensatorem a ogrodzeniem, aby sterować impulsem.
  4. Dodanie elementów zabezpieczających - Zamontuj bezpieczniki i diody zgodnie ze schematem, aby zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniem.
  5. Testowanie - Po złożeniu wszystkich elementów, przetestuj działanie elektryzatora, upewniając się, że generuje on odpowiednie impulsy i że ogrodzenie jest właściwie zasilane.

Wskazówki i porady

Ogrodzenie elektryczne składa się także z innych elementów takich jak paliki, plecionka czy też odgromnik. Nie będziemy tutaj skupiać cię na tym że potrzebny jest solidny uziom, a w miejscach przejazdów trzeba zrobić zestaw bramowy bo te tematy poruszone są i wyczerpane na innych podstronach, warto jednak wspomnieć że ważne jest:

  • Regularne ładowanie - Akumulator powinien być regularnie ładowany, aby zapewnić nieprzerwane działanie elektryzatora.
  • Kontrola napięcia - Monitoruj napięcie na akumulatorze, aby uniknąć jego nadmiernego rozładowania, co może skrócić jego żywotność.
  • Bezpieczeństwo - Upewnij się, że wszystkie połączenia są dobrze zabezpieczone i że nie ma ryzyka porażenia prądem podczas instalacji i użytkowania urządzenia. Podobnie jest z samą budową samodzielną elektryzatora. Jak nie jesteśmy w 100% pewni ze potrafimy taki pastuch wykonać dobrze to tego nie róbmy.

Podsumowanie

Stary akumulator użyty do pastucha
Elektryzator z akumulatora to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych warunkach, szczególnie tam, gdzie dostęp do stałego źródła zasilania jest ograniczony. Mają c schemat, wiedzę i umiejętności możemy użyć stary niepotrzebny akumulator i zrobić samemu bardzo porządny elektryzator. Wszystkie części składowe można kupić w Internecie lub wygrzebać gdzieś z dna szuflady. Dzięki odpowiedniemu schematowi i starannemu montażowi można stworzyć skuteczne urządzenie do ochrony swojego terenu. Pamiętaj o regularnym serwisowaniu i dbaniu o stan akumulatora, aby elektryzator działał niezawodnie przez długi czas.

Poprzedni rozdział
«Pastuch na bobry
POLECAMY POLECAMY POLECAMY
Ogrodzenia elektryczne PASTUCHY
Artykuły na temat:
Stosowanie ogrodzeń elektrycznych- korzyści
Elementy ogrodzenia elektrycznego
Z czego składa się pastuch
Typy ogrodzeń elektrycznych
Budowa pastucha elektrycznego
Przeznaczenie ogrodzeń elektrycznych
Niewidzialne ogrodzenia dla psa
Odszkodowanie za szkody łowieckie
Elektryczny pastuch
Mocny pastuch elektryczny
Pastuch na dziki
Pastuch na wydry (ochrona stawów)
Pastuch na bobry
Elektryzator ze starego akumulatora - schemat i instrukcja montażu
Ogrodzenia przemysłowe
Siatka Ogrodzeniowa
Panele Ogrodzeniowe
Siatka Leśna
Drut Kolczasty
Siatka Zgrzewana
Concentriny i zasieki z drutu ostrzowego
Odstraszacze
Odstraszacze do samochodu
Odstraszacze kun
Odstraszacze kretów
Odstraszacze myszy, szczurów
Odstraszacze ptaków
Odstraszacz dzikiej zwierzyny
Pułapki
Pułapki na kuny
Pułapki na krety
Informacje dodatkowe
Regulamin
© pastuch.pl Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu