Pułapka jest to urządzenie stosowane do chwytania zwierząt w celu ich przesiedlenia, redukcji czy znakowania. Aktualne polskie prawo zabrania stosowania pułapek, które mogłyby okaleczyć czy uśmiercić zwierzę. Dlatego zakazane jest stosowanie wszelkiego rodzaju wnyk, potrzasków chwytających za kończynę i innych pułapek mogących wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Posiadanie lub gromadzenie tego rodzaju pułapek jest karane grzywną, karą ograniczenia wolności czy karą pozbawienia wolności.
Pułapki możemy podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Do stacjonarnych zaliczamy wszelkiego rodzaju zagrody, doły czy łownie. Ich budowa wymaga sporego nakładu pracy, ale są trwałe. Dlatego też mogą służyć nawet kilkanaście lat. Pułapki przenośne charakteryzują się łatwością w transporcie. Należą do nich wnyki, potrzaski, płaszki czy pułapki żywochwytne. Możemy je zabrać ze sobą wszędzie i ustawić w żądanym miejscu.
Wszystkie rodzaje pułapek, które mogą w jakikolwiek sposób wyrządzić zwierzęciu krzywdę są nie tylko niezgodne z prawem, ale także niehumanitarne. Dlatego najlepszym sposobem na schwytanie niechcianego gościa jest zastosowanie sprawdzonych oraz bezpiecznych pułapek żywochwytnych. Takiego rodzaju słapce powstały w odpowiedzi na problemy hodowców, myśliwych czy rolników. Są pomocne dla wszystkich osób, które mają problemy z uciążliwymi drapieżnikami. Umożliwiają ochronę hodowli czy uprawy przed zniszczeniem.
Zastosowanie pułapki żywołownej pozwala na schwytanie szkodnika w sposób skuteczny oraz humanitarny. Mniejsze zwierzęta jak kuny czy tchórze ze względu na wrodzoną ciekawość nie mają problemu, aby wejść do wnętrza tego typu pułapek. Lisy, jenoty czy borsuki są bardziej ostrożne, dlatego w ich przypadku stosowane są siatki o większych wymiarach. Zasada działania pułapek żywochwytnych jest podobna niezależnie od materiałów z jakich została wykonana.
Na poniższym filmie przedstawiona została zasada działania pułapki żywychwytnej dwuwejściowej na przykładzie kota.