Wygrodzenia elektryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie oraz w hodowli zwierząt. Wygrodzenia stosowane są do ochrony upraw oraz do wypasu zwierząt np. bydła lub koni, , ale zdarzają się również sytuacje kiedy wykorzystuje się je do innych celów. Jednym z nich może być ochrona przed drapieżnikami takimi jak lisy, kuny jak również wydry. Wygrodzenie elektryczne pełni podobną funkcję przeciw szkodnikom, tutaj również zadaniem jest nie wpuścić nikogo do środka, a nie jak w wypadku np. bydła na utrzymaniu go wewnątrz ustanowionych barier. Za pomocą ogrodzeń elektrycznych możemy zapobiec szkodnikom, takim jak dzik, jeleń, sarna czy też zające na wkraczanie na nasze tereny zielone i nie tylko, ponieważ wygrodzenia również świetnie spełniają swoją rolę w ograniczeniu terytoriów naszych psów.
Na naszym rynku są dostępne szerokie oferty dzięki którym bez problemu możemy zastosować wygrodzenie elektryczne o danym przeznaczeniu.
Wygrodzenie
Wygrodzenia (ogrodzenia) elektryczne składają się z elektryzatora wytwarzającego regularne impulsy energii, jednego lub więcej przewodów linii (drut, taśma, plecionka, linka), które przewodzą prąd na całej długości wygrodzenia, izolatorów zapobiegających skierowaniu prądu do ziemi, uziemienia wygrodzenia elektrycznego, które powinno być wprowadzone możliwie jak najgłębiej w wilgotną glebę (około 1m).
Wygrodzenia elektryczne działają na zasadzie odstraszenia zwierzęcia do przekroczenia bariery jaką stanowią. Działanie ogrodzenia elektrycznego polega na wywołaniu u zwierząt krótkotrwałego uczucia bólu w wyniku przepływu przez ich ciało prądu elektrycznego w momencie zetknięcia się z przewodami ogrodzenia. Zwierzę zostaje porażone prądem w sposób nieprzyjemny, ale nieszkodliwy dla niego i wycofuje się. Zaletą ogrodzeń elektrycznych jest niski koszt instalacji, łatwość przenoszenia i prosta obsługa.
Kojce
Wygrodzenia znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzeniach elektrycznych.
Zastosowanie wygrodzenia oraz żywopłotów na poboczach dróg zwiększa efektywność przejść, ponieważ naprowadzają na nie zwierzęta. Dodatkowo wygrodzenia zapobiegają wkraczaniu zwierząt na jezdnię oraz na przejścia jednokierunkowe.
Zastosowanie wygrodzeń dla zwierzyny po obu stronach drogi ograniczy przypadki w których zwierzę wkracza na jezdnię podczas swoich migracji. Ważne jest aby wygrodzenia nie stwarzały żadnych barier wobec różnych sposobów przemieszczania się zwierząt. Wygrodzenia budowane na bardzo długich odcinkach dróg mogą wywierać wpływ na zachowanie się zwierzyny w skali regionu oraz wywoływać inne długoterminowe skutki ekologiczne. Dlatego budując takie wygrodzenia musimy pamiętać aby zapewnić zwierzętom przejścia w celu ograniczenia skutków fragmentacji krajobrazu.
Mały cielak
Wysokość minimalna wygrodzeń dla zwierząt powinna wynosić około 1,5 m, by nie doszło do przekraczania jezdni przez sarny, a około 2 m stanowi minimalną wysokość dla jeleni. Rozmiar oczek siatki ogrodzeniowej w jej dolnej części, do wysokości od 30 do 40 cm, nie powinien przekraczać 2-4 cm. Odpowiednia konstrukcja i staranne utrzymywanie wygrodzeń mają podstawowe znaczenie dla ich efektywności.
Niestety wszystkie te starania w 100% nie wykluczą możliwości dojścia do kolizji pomiędzy pojazdami a zwierzyną przy końcach wygrodzenia.
Niestety pewna liczba osobników może znaleźć się w pułapce na drodze między płotami. By umożliwić ucieczkę zwierzętom złapanym w taką pułapkę, w wygrodzeniu powinny być wybudowane odpowiednie przejścia. W takich wypadkach zaleca się budowę swego rodzaju pochylni-skoczni dla jeleniowatych oraz jednokierunkowych bramek dla borsuków i lisów w rozstawie co 500 m wygrodzenia.
Wygrodzenie dla zwierząt
Żywopłoty to z kolei przejścia drogowe dla ssaków, które powinny być zorientowane jako przedłużenia naturalnych cieków wodnych, skrajów leśnych, żywopłotów, rowów bądź innych elementów cech krajobrazu, z których zwierzęta korzystają w swoich migracjach w kierunku dróg.
Sadzenie nowych żywopłotów oraz zakrzaczeń wzdłuż drogi jako elementu naprowadzającego zwierzynę na przejścia może stanowić swojego rodzaju uzupełnienie dla wygrodzeń.
Należy pamiętać aby żywopłoty mialy dobre połączenie z naturalnymi szlakami migracji w krajobrazie.
Wygrodzenia mają swoje zastosowanie także w zagrodach dla zwierząt hodowlanych.
Wzmocnienie kojców w postaci specjalnych słupków znajduje swoje zastosowanie w kojcach o dużych rozmiarach np. dla dużych grup tuczników, czy w kojcach grupowych dla loch. Gwarantują one jeszcze większą stabilność wygrodzeń.