Bobry zaliczane są do jednych z ciekawszych zwierząt żyjących na terenach naszego kraju, ale niestety to gatunek który swoją obecnością wywołuje duży konflikt na obszarze przyroda-człowiek. Bóbr w średniowieczu zaliczany był do jednych z najpopularniejszych zwierząt żyjących na terenach Polski, był wówczas gatunkiem łownym, charakteryzującym się bardzo dużą wartością użytkową. Od roku 1952 jest pod ścisłą ochroną gatunkową, nie można na niego polować. Za straty wyrządzone przez bobry w lasach i na polach uprawnych odpowiada i płaci skarb państwa. W ciągu 10 lat liczba bobrów w Polsce wzrosła trzykrotnie i podobnie jak dziki wyrządzają coraz więcej strat sadownikom oraz rolnikom. Obecnie bobry występują bardzo licznie, dlatego są traktowane jako szkodniki. Bardzo często zdarzają się przypadki, iż bobry zasiedlają małe oczka wodne śródpolne, rowy melioracyjne oraz zasiedlają się w bezpośredniej bliskości dróg komunikacyjnych. Zalewanie łąk oraz pól, zgryzanie drzew, niszczenie grobli i wałów czy nawet podkopywanie dróg komunikacyjnych stawiają go coraz częściej w pozycji ofiary. Walka z bobrami jest trudna, nie pomaga rozbieranie tam, gdyż bobry odbudowują je nocą, przesiedlanie zwierząt w inne miejsca także nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w wolne rejony szybko przychodzą nowe osobniki, należy pójść na kompromis z dużymi gryzoniami - szkodnikami, aby nie niszczyć ich środowiska naturalnego, a ograniczyć szkody przez ten gatunek dokonywane. Istnieje kilka skutecznych sposobów na bobry.
Bóbr podgryzający pień drzewa
Aby bobry nie ścinały cennych drzew, można owinąć pień drzew siatką z drutu, można także dolną partię pnia pomalować materiałem trudnym do przegryzienia przez zwierzęta np. klejem zmieszanym z grubym piaskiem. Wały przeciwpowodziowe i groble stawów rybnych najlepiej chronić przed kopaniem w nich nor poprzez wykładanie siatek metalowych lub grodzenie, nie jest potrzebne zabezpieczanie wszystkich grobli stawów, a jedynie tych strategicznych. Sposoby te są dobre, ale bardzo pracochłonne, najlepszym i skutecznym sposobem na bobry, jest zastosowanie ogrodzenie przeciw bobrom w postaci pastuch na bobry.
Na rynku jest obecnie dostępny zestaw bardzo silnego pastucha elektrycznego przeciw bobrom, który umożliwia budowę ogrodzenia na odcinku 500-stet metrów bieżących. Do tego rodzaju ogrodzenia są dedykowane różne akcesoria, które umożliwiają doskonałe zabezpieczenie szkółek leśnych, przydomowych sadów owocowych, lasów prywatnych , jak również lasów państwowych. Bobry coraz częściej zasiedlają prywatne tereny, na których podtapiają grunty rolne, budują tamy, blokują ważne przepusty wodne, niszczą drzewka ozdobne itd.
Na bobry nie można polować, nie można im wyrządzać żadnej krzywdy, dlatego ogrodzenie elektryczne na bobry jest bardzo skutecznym rozwiązaniem aby bronić własnego terenu przed szkodnikami, a przy tym nie wyrządzać im żadnej krzywdy. Ogrodzenie elektryczne na bobry jest wyposażone w bardzo silny elektryzator, który emituje bardzo mocny impuls energii 5J. Tak bardzo silne pole elektromagnetyczne, jest odczuwane przez bobry z odległości kilku metrów, w wyniku końcowym zwierzęta nie zbliżają się do ogrodzenia. Bóbr już po jednym dotknięciu otrzymuje bardzo mocny impuls w efekcie czego unika chronionego terenu.
Bóbr w rzece z gałązką drzewa
Ogrodzenie na bobry w postaci pastucha elektrycznego, jest najlepszym rozwiązaniem do walki z niechcianymi szkodnikami. Dzięki niemu możemy bardzo skutecznie i szybko ochronić pola uprawne, sady w drzewkami owocowymi, szkółki leśne oraz raz na zawsze możemy pozbyć się innych uporczywych szkód wyrządzanych przez bobry.