Kret to mały ssak, który jest porośnięty futerkiem, nie widzi ale ma doskonały słuch. Dzięki niemu rejestruje wszystkie drgania podłoża oraz świetnie radzi sobie w ciemności. Żyje pod ziemią, tam również żeruje, drążąc w niej korytarze - pewnego rodzaju pułapki na pokarm : owady, ślimaki, dżdżownice, żaby oraz małe gryzonie. W ciągu doby kret zjada tyle, ile sam waży (waży ok. 100 gramów). Nie pożera wszystkiego od razu, część zdobyczy magazynuje w spiżarni.
Kopiąc korytarze kret przy okazji podkopuje korzenie roślin przez co na powierzchni ziemi powstają kretowiska szpecące ogród i tereny zielone. Tunele drążone przez krety wysuszają ziemię.
Przystępując do walki z kretami, pamiętajmy jednak, że są one pod ochroną. Można je przepędzić lub po prostu złapać i wynieść poza granicę posesji.
Najlepszym sposobem na kreta jest po prostu niewpuszczanie go na własne podwórko czy też teren zielony. Skuteczną barierę stanowi głęboka podmurówka ogrodzenia. Można też wkopać wzdłuż płotu ocynkowaną siatkę szerokości ok. 60 cm o drobnych oczkach albo wykopać rów, a potem zasypać go gruzem - krety nie znoszą kamienistego podłoża.
Pułapka na krety
W krecim tunelu można zamontować gotowe pułapki na kreta. Mają one wejścia po obu stronach, a zapadki skutecznie blokują wydostanie się przechodzącemu zwierzęciu. Miejsca ustawienia pułapek oznaczamy np. patykiem. Pułapki te musimy codziennie sprawdzać (kret ma bardzo szybką przemianę materii, schwytany zwykle ginie z głodu po 10 godzinach). Złapanego kreta przenosimy jak najdalej od naszej posesji, po czym wypuszczamy na wolność. Pułapki zywochwytne są bardzo skuteczną metodą a co najważniejsze są humanitarne. Nie wyrządzają zwierzęciu żadnej krzywdy.
Odstraszacz na krety
Odstraszacze ultradźwiękowe emitują niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości (te ostatnie są bardziej skuteczne, gdyż zwierzakowi trudno się do nich przyzwyczaić). Umieszczamy je w krecich tunelach lub wtykamy w kopce. Niektóre urządzenia są też źródłem wibracji. Wszystkie działają dzięki bateriom - tradycyjnym lub solarnym.