Wśród szkodników, do których należą kuny wyróżniamy dwa gatunki: kuna domowa oraz kuna leśna. Oba charakteryzują się długim tułowiem, spiczastym pyskiem oraz krótkimi uszami. Ogon mają puszysty oraz sporą głowę w porównaniu do reszty ciała. Różni je jednak umaszczenie futra, które ma odcień brązu. Kuna domowa posiada białą plamę na szyi, natomiast leśna ma plamę o zabarwieniu żółtawym. Osiągają do 2 kg masy ciała.
Kuny są to zwierzęta drapieżne, które żywią się ptakami, rybami, gryzoniami, a nawet jajami. Są najbardziej aktywne od zmierzchu aż do świtu, w porach nocnych. Po upolowaniu kuna pozostawia ofiarę z odgryzioną głową w miejscu zdobycia.
W przypadku dostania się kuny do kurnika czy gołębnika mogą one z łatwością zabić wszystkie sztuki, a pożywić się tylko jedną. Często powodują duże szkody w gospodarstwach, domach czy nawet samochodach.
Kuna domowa
Potrafią przegryźć bowiem okablowanie silnika chcąc dostać się do środka, zwabione jego ciepłem.
Warto wówczas zaopatrzyć się w odpowiednią pułapkę na kuny. Istnieje ich wiele rodzajów, jak wnyki, zatrzaski czy sidła mechaniczne. Zakładanie tego typu pułapek jest nieetyczne oraz niezgodne z polskim prawem. Zarówno kuna leśna, jak i domowa jest pod ochroną. Jest to zwierzę dzikie, stanowi część środowiska. A jej zadomowienie na strychach domostw jest naturalnym cyklem.
Kuna domowa czy leśna może wyrządzić wiele szkód na strychach czy w piwnicach, ale również w hodowlach kur, gołębi czy innych ptaków. Dla wszystkich, którzy chcą w sposób skuteczny i humanitarny pozbyć się tego szkodnika pomocne będą pułapki żywołowne na kuny. Klatkę taką należy postawić w miejscu występowania szkodnika lub na wydeptanych przez nie ścieżkach. Trzeba jednak pamiętać o jak najmniejszej styczności z pułapką, gdyż może to pozostawić zapach ludzki, który mógłby odstraszyć zwierzę. Słapce na kuny najlepiej dotykać przy użyciu ochronnych rękawiczek.
Jako przynętę, która zachęci wejście kuny do klatki zatrzaskowej dobrze sprawdzi się surowe udko kurczaka lub inna jego część. Najlepiej jednak posłużyć się zwykłym surowym jajem kurzym. Stanowi ono dobrą zachętę dla kuny, a zarazem nie ulegnie zepsuciu zbyt szybko.
Pułapka żywochwytna na kunę działa na zasadzie czułej na dotyk zapadni zwalniającej, która znajduje się węwnątrz klatki. Zwabiona przynętą kuna po wejściu do klatki naciska na płytkę. Zapadka zwalnia blokadę klapek wejściowych, co powoduje natychmiastowe ich zamknięcie. Kuna, która znajduje się w środku nie ma możliwości samodzielnego wydostania się z żywołapki.
Pułapka żywochwytna jednowejściowa na kuny
Występuje wiele rodzajów pułapek żywołownych na kuny. Wszystkie jednak mają podobną metodę działania. Za najlepsze uznawane są żywołapki przelotowe z podwójną zapadnią, to pozwala zachęcić kunę do wejścia. Powinny one być wyposażone w odpowiedni mechanizm zatrzaskowy oraz wykonane z odpowiedniego materiału o wystarczającej grubości. Dlatego nie należy kupować tanich pułapek żywochwytnych, gdyż mogą się okazać nieskuteczne.
Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje pułapek żywołownych na kuny:
pułapka jednowejściowa
działa na zasadzie opisanej już niezwykle czułej zapadni zwalniającej, która znajduje się wewnątrz klatki. Posiada jedno wejście przez które kuna wchodzi do środka pułapki.
Pułapka żywochwytna dwuwejściowa
pułapka dwuwejściowa
działa na tej samej zasadzie co wersja jednowejściowa. Posiada natomiast dwa wejścia, nie jedno. Jest to bardzo przydatne, gdyż przy otwartych klapkach z pułapki tworzy się tunel. Kuny ze swoją wrodzoną już ciekawością są jeszcze bardziej zachęcone do wejścia wewnątrz pułapki.
Poniższy film obrazuje kunę złapaną w pułapkę żywołowną.