Ogrodzenia elektryczne mogą mieć różne zastosowanie. Choć najczęściej wykorzystywane są jako tradycyjne pastuchy do wygradzania terenów zielonych i pastwisk. Wygrodzenia mogą mieć na celu bądź to dzielenie zwierząt w hodowli bądź ochronę upraw i płodów rolnych przed inwazją szkodników, zwłaszcza dzikich zwierząt.
W zależności od przeznaczenia dla jakich zwierząt i w jakim celu pastuch będzie stosowany, ogrodzenie musi być odpowiednio zaprojektowane. Projektując ogrodzenia elektryczne trzeba rozpatrzyć kilka elementów:
Wysokość ogrodzenia zależy od wielkości zwierzęcia. Wiadomą sprawą, jest że ogrodzeni na przykład dla królików nie musi być tak wysokie jak na przykład dla jeleni. Określając wysokość ogrodzenia, trzeba również wziąść pod uwagę skoczność zwierząt. Wiadomo, że krowa nie jest tak skocznym i dynamicznym zwierzęciem jak jeleń czy daniel.
Ilość drutów zależy nie tylko od wielkości zwierzęcia, ale i od jego możliwości fizycznych. Duże zwierzęta (jelenie, daniele) nie będą potrafiły z taką zgrabnością jak mniejsze (króliki) przecisnąć się pomiędzy drutami ogrodzenia.
Moc elektryzatora Niektóre zwierzęta są bardziej delikatne od innych. Dlatego też dla niektórych zwierząt należy stosować elektryzatory o mniejszej energii impulsu niż dla innych. Ogrodzenie upraw w celu ochrony przed dzikami wymaga stosowania najsilniejszych elektryzatorów, podczas gdy pastuchy dla koni muszą być dużo słabsze, gdyż te z kolei zwierzęta są dużo delikatniejsze i wrażliwsze na impulsy elektryczne.