Siatka leśna rozstawiona pod lasem w celu ograniczenia dostępu dzikim zwierzętom
Siatka leśna występować może pod kilkoma postaciami. Najpopularniejsza jest siatka stosowana w leśnictwie i ochronie upraw. W obu tych zastosowaniach jej zadaniem jest wydzielenie terenu i ochrona go przed dostępem dzikich zwierząt, które mogłyby zaszkodzić plantacjom. W leśnictwie wygradzane są więc szkółki młodych drzew, obszary chronione ze względu na miejscowe występowanie rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. W sadownictwie zaś siatka leśna ogranicza dostęp zwierząt do cennych plantacji. Często ogrodzenie siatki leśnej może uzupełniać drut kolczasty
Cechą charakterystyczną obu tych zastosowań, jest fakt, że siatka leśna ma wówczas u dołu gęściej umiejscowione druty poziome. Później im wyżej tym druty te rozstawione są rzadziej.
Siatka leśna do zastosowania w budownictwie
Siatka leśna wykorzystana do ogrodzenia terenu budowy
Specyficzny rodzaj siatki leśnej znajduje również swoje zastosowanie w budownictwie. Służy ona wówczas do tymczasowego wygrodzenia terenu budowy przed łatwym dostępem niepożądanych osób. Często jest ona jeszcze wówczas wspomagana poprzez montaż u góry drutu kolczastego. Ogrodzenia terenów budowy siatką leśną ma najczęściej charakter krótkotrwały (mówimy również prowizoryczny). Po zakończeniu budowy zastępuje ją siatka ogrodzeniowa, dlatego siatka tam stosowana cechuje się najniższą jakością, a co za tym idzie również i ceną. W przypadku takich siatek wielkość oczka nie ma znaczenie dlatego druty pionowe siatki leśnej rozstawione są nawet co 30cm (podczas gdy do ochrony upraw jest to 15cm). Głównym celem siatki jest tutaj ochrona terenu przed dostępem nieporządanych osób, złodziei.
Siatka autostradowa
Siatka autostradowa wykorzystana do ochrony jezdni przed wtargnięciem dzikich zwierząt
Ten szczególny rodzaj siatki leśnej, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest do ochrony autostrad i dróg szybkiego ruchu przed dostępem dzikich zwierząt, które swoim wtargnięciem na jezdnię stwarzałyby realne zagrożenie dla poruszających się po niej pojazdów. Cechą charakterystyczną konstrukcji tych siatek jest fakt, że praktycznie wszystkie oczka mają jednakowy kształt, a przynajmniej te w górnej części (dolna oczka z reguły są niższe). Jest jeszcze jeden wazny aspekt. Siatki autostradowe wykonane są w najwyższej jakości. Wykonane są z grubego drutu, a ponadto drut ten pokryty jest grubą warstwą cynku (ZN). Grubą na tyle, że cynk ten powinien pozostać na drucie i chronić go przed korozją nawet przez 30lat.