Dzik jest zwierzęciem łownym. W Polsce jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej ochronie.
Wiele kół łowieckich posiada w swoich obwodach dziki, które narażają ich na wielkie straty pieniężne. Dziki są odwiecznym utrapieniem rolników oraz działkowców, którzy posiadają ziemię lub działki w pobliżu lasów.
Jeden dzik w ciągu nocy, potrafi kompletnie zniszczyć uprawy na obszarze równym 1ha (pola kukurydzy lub upraw ziemniaków, które są chętnie wybierane przez dziki).
Myśliwi i rolnicy poszukują rozwiązań, które umożliwią im obronę pół uprawnych przez wtargnięciem na nie dzików i innych drapieżnych zwierząt.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pastucha elektrycznego, który powinien być specjalnie przystosowany, wytrzymały oraz wysokiej klasy.
W lesie nie będziemy mieli niestety dostępu do źródła zasilania, dlatego możemy zastosować elektryzator zasilany akumulatorowo (urządzenie może być dodatkowo wsparty przez panel słoneczny). Elektryzator na dziki powinien mieć odpowiednie napięcie (minimalne wartości to 3J oraz 10.000V), niestety te parametry mogą spadać jeśli w przewodniki ogrodzenie wrasta roślinność
Mocny elektryzator nauczy dzika respektu do ogrodzenia, dodatkowo ogrodzenie elektryczne wytwarza pole magnetyczne, które jest wyczuwalne przez dziki.
Pastuch na dziki powinien się składać także z odpowiednich słupków ( z włókna szklanego lub drewna). Paliki z włókna szklanego są bardzo wytrzymałe, są giętkie dlatego idealnie nadają się do tworzenia przeszkód fizycznych dla dzików.
Jeżeli zdecydujemy się na dane słupki, musimy do nich dobrać także odpowiednie izolatory.
Przewodnik jest ważnym elementem w budowie mocnego ogrodzenia elektrycznego na dziki. Linka stalowa jest najlepszym wyjściem w ochronie poł uprawnych przed dzikami (jest bardzo odporna na zrywanie). Linka jest droższa od drutu ale dzięki niej nasze ogrodzenie będzie służyło dłużej niż tylko jeden sezon.
Użycie dodatkowo sprężyny napinającej, zwiększy wytrzymałość oraz stabilność naszego ogrodzenia na dziki (gdy dzik szarżuje na ogrodzenie, linka ześlizguje się z jego ciała, dzięki czemu nie ulega zerwaniu się).
Poniższe zdjęcie przedstawia zalecane wysokości, na których należy zawiesić linkę stalową. Rozstaw linek stanowi barierę dla dzika nie do pokonania. Wystarcza tylko dwie pierwsze linki od dołu, ale trzecia ostatnia dodatkowo zwiększy skuteczność naszego ogrodzenia na nierównych terenach.