Kret pełni wiele funkcji pożytecznych, na ogół wydaje się być miłym małym, czarnym, niewinnym zwierzaczkiem. Jednak u prawie wszystkich właścicieli ogrodów oraz innych terenów zielonych kret traktowany jest jako szkodnik i intruz oraz wywołuje wiele negatywnych emocji. Z chwilą pojawienia się kreta w ogrodzie, zaczyna się walka, w której główną rolę odgrywają rożne metody w celu wytępienia niechcianego gościa z terenów zielonych. Lecz każdy zadaje sobie pytanie: Jakie metody na kreta są najskuteczniejsze?
Kret z natury jest szkodnikiem, wybiera dla siebie zazwyczaj wilgotne, próchnicze oraz pełne pożywienia gleby, czyli takie jakie są w ogródkach (często podlewane i pielęgnowane). Kret podczas drążenia swoich korytarzy podziemnych niszczy wiele korzeni roślin, które szybko tracą na urodzie, zjada także dżdżownice, co skutkuje pogorszeniem się jakości gleby.
Istnieje wiele sposobów dzięki którym, możemy zapobiec inwazji kretów. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że w wytępieniu kretów z naszych prywatnych terenów, pomaga sadzenie roślin o bardzo intensywnym zapachu (bazylia, czosnek). Jednak gdy nie mamy tych roślin zasadzonych w ogrodach, to co, możemy zrobić jak kret się u nas zadomowi? Należy pamiętać że kret jest wrażliwy na mocne zapachy roślin oraz na różnego rodzaju wibracje oraz dźwięki.
W naszych ogrodach może zagościć kret lub karczownik. Bardzo łatwo jest odróżnić które z ty dwojga zwierząt zadomowiło się u nas w ogrodach. Kopce które robi karczownik są bardziej płaskie (czyli niższe), a drążone tunele mają przekrój jajowaty (są szersze niż tunele drążone przez kreta). Istniej jeszcze jeden sposób na rozpoznanie z kim mamy do czynienia. Na próbę należy rozgrzebać metrowy odcinek korytarza wydrążonego przez nieproszone zwierzę. Po upływie kilku godzin lub też następnego dnia sprawdzamy w jakim stanie jest zniszczony tunel. Jeżeli został on zbudowany od nowa, to mamy do czynienia z karczownikiem, ponieważ krety nigdy nie odtwarzają zniszczonego korytarza.
Kret
Kret powoduje duże szkody w ogrodzie, ponieważ kret w przeciwieństwie do innych gatunków szkodników glebowych, jest aktywny przez cały rok, żerując także podczas zimy. Wielki smutek może nas spotkać gdy wczesną wiosną po stopnieniu lodu, w naszym ogrodzie zobaczymy zniszczony trawnik i inne tereny zielone, na których powstało wiele kopców kreta. Należy pamiętać że krety które żują w środowisku naturalnym podlegają ochronie gatunkowej, ale ich zwalczanie w ogrodach i na działkach jest dozwolone.
Metody które możemy zastosować w prywatnych ogrodach i na innych prywatnych terenach zielonych są opisane poniżej.
Metoda 1 - wyłapywanie.
Wyłapywanie kretów możemy przeprowadzić za pomocą dwóch sposobów: Metoda ta jest bardzo czasochłonna. Przy farcie możemy natrafić na kreta podczas wykopywania się z kretowiska na powierzchnię ziemi, podczas tej metody należy szybko działać oraz delikatnie stąpać po glebie, ponieważ kret wyczuwa drgania ziemi wskutek czego ucieka. Gdy uda nam się schwytać kreta, należy umieścić go w klatce i wypuścić na wolność w bezpiecznej i znacznej odległości od naszej posesji. Krety bardzo rzadko wracają w to samo miejsce.
W celu złapania kreta bez wyrządzania mu krzywdy, pomogą specjalne pułapki żywochwytne. Pułapkę tą można wykonać samemu, lub zakupić specjalistyczną pułapkę rurową.
Odstraszacz na kreta
Metoda 2 - odstraszanie.
Kety możemy odstraszać za pomocą domowych sposobów. Na drewnianym paliku zawieszamy plastikowe butelki, lub aluminiowe puszki. Elementy te poruszane przez wiatr wytwarzają dźwięki, wysyłane w głąb gleby za pomocą drewnianych palików, których boją się krety.
W specjalistycznych sklepach możemy zakupić
odstraszacze na krety gotowe, które są wyposażone w źródło energii w postaci baterii lub fotoogniwa oraz nadajnik, emitujący często zmieniający się sygnał dźwiękowy o wysokiej częstotliwości. Sygnał wydawany przez odstraszacz roznosi się w promieniu kilku metrów kwadratowych. Niektórzy ogrodnicy stosują kilka tego typu odstraszaczy, które rozmieszczają co około co 7-12 metrów, tak by emitowane fale częściowo nakładały się na siebie. Kaki sposób na pozbycie się nie proszonych gości, jest bardzo skuteczny, ponieważ nie pozwala, aby zwierzę przyzwyczaiło się do wytwarzanych dźwięków, co zawdzięczamy zmiennej częstotliwości.
Metoda 3 - odstraszanie zapachowe.
Skuteczną metodą jest także, użycie w walce z kretami odstraszaczy zapachowych. Zapachowe odstraszanie odbywa się, poprzez użycie środków które mają silny i bardzo charakterystyczny zapach, który jest bardzo trwały, np. ropa lub benzyna. W tym celu należy nasączone szmatki benzyną lub ropą umieścić w świeżo utworzonych kretowiskach. Można także spróbować skuteczność świeżych liści orzecha włoskiego, pędów porzeczki, mięty oraz czarnego bzu w połączeniu z intensywnym zapachem skórki z cytryny.
Po za wyżej wymienionymi metodami, w walce z kretem możemy używać asortymentu dostępnego w sklepach ogrodniczych, takich jak np. świece gazowe (które stosuje się wyłącznie w świeżo usypanych kopcach). Stonowanie świec dymnych jest najczęściej metodą używaną na samym końcu, gdy inne metody zawiodły, ponieważ metoda ta nie należy do humanitarnych.