Pastuch na wydry (ochrona stawów)
Wydra europejska polująca na ryby
Wydra europejska polująca na ryby
     Wydra europejska jest niewielkim drapieżnikiem, który zalicza się do rodziny łasicowatych. Drapieżnik zasiedla się na całym świecie, także na Polskich terenach, ponieważ ma dostęp do obszarów wodnych, co z kolei ułatwia jej pokonywanie dłuższych odległości, ponieważ zwierzę świetnie pływa. Wydry najczęściej zamieszkują obszary wodne, bardzo często można je zauważyć nad brzegami morza Bałtyckiego bądź także nad innymi brzegami rzek, jezior lub niewielkich stawów.

     Główne menu drapieżnej wydry składa się z ryb, ale nie gardzi także małymi gryzoniami czy też ptakami. Na terenie naszego kraju, wydra europejska znajduje się pod częściową ochroną gatunkową.
Wydra stanowi odwieczny problem właścicieli stawów hodowlanych,
ponieważ na ich terenie zwierzę bardzo łatwo może zdobyć pokarm.
Całkowita ochrona stawów hodowlanych nie jest prostym zdaniem
do wykonania, ponieważ drapieżna wydra jest w stanie wyrządzić
wielkie straty zaledwie w ciągu jednego dnia.

     Właściciele stawów hodowlanych stosują zazwyczaj różnorodne pułapki oraz odstraszasze, ale to tylko pomaga na jakiś czas, na stałe nie rozwiąże to uciążliwego problemu związanego z nieproszonym gościem pod postacią wydry. Najlepszym sposobem na pozbycie się wydry na zawsze z naszego terytorium jest budowa pastucha elektrycznego.

Wydra europejska z rubą na brzegu stawu
Wydra europejska z rubą na brzegu stawu
     Zabezpieczając nasz staw albo oczko wodne, musimy zbudować ogrodzenie elektryczne najbliżej jego brzegu. Musimy pamiętać, co jest bardzo ważne, że słupki na których znajdują się przewody pastucha, nie mogą znajdować się w wodzie. Bardzo ważny jest także, czas trwania impulsu elektrycznego, który jest generowany, co jedną sekundę. Odległość pomiędzy przewodami powinny być niewielkie około 10 - 15 cm, ponieważ wydra jako zwinne zwierzę, mogłaby się prześlizgnąć pomiędzy nimi. Odpowiednia konstrukcja pastucha uniemożliwi drapieżnym wydrą dostęp do chronionych przez nas obiektów wodnych.

     Najlepszymi przewodami, jakie można użyć do ochrony naszych stawów oraz oczek wodnych przed drapieżną wydrą, są plecionki, ponieważ zapewniają ona właściwe naprężenie, ponadto można je ponownie naciągnąć po upływie czasu. Można także użyć różnego rodzaju drutu lub linki stalowej, linka stalowa zapewni rozwiązanie na wiele sezonów, czego nie można powiedzieć o zwykłym drucie, ponieważ po upływie czasu opada i traci swoją sprężystość. Napinacz przewodów elektrycznych wraz z kierownica, jest niezbędny do odpowiedniego naprężenia linki, drutu oraz plecionki.

Wzór odpowidnio rozlożonych przewodów elektrycznych w ogrodzeniu na wydry
Wzór odpowidnio rozlożonych przewodów elektrycznych w ogrodzeniu na wydry
     Ogrodzenie elektryczne potrzebuje w zależności od dostępności sieci, odpowiedniego elektryzatora sieciowego lub elektryzatora akumulatorowego. Urządzenie generujące impuls ma ogromne znaczenie przy konstrukcji pastucha elektrycznego na wydry. Prawidłowy, silny impuls elektryczny sprawi, że nasze ogrodzenie będzie miało mniejsza wrażliwość na przerastanie linii ogrodzenia przez trawę, lub inne rośliny, jak również będzie posiadało większą skuteczność w odstraszaniu drapieżnej i uciążliwej wydry. Wydra odczuwa siłę impulsu elektrycznego mocnej przy dotknięciu ogrodzenia, ponieważ ze względu na to, że lubi czas spędzać w wodzie, jej ciało jest często wilgotne. Wydra ma zachowane w pamięci bolesne i nie miłe doświadczenie, dlatego na przyszłość omija
miejsce w którym odczuła silny ból. Impuls elektryczny w ogrodzeniu
nie wyrządzi zwierzęciu większej krzywdy, niż tylko nie miłe i bolesne
doświadczenie, które zapamięta na długo.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!
POLECAMY POLECAMY POLECAMY
Ogrodzenia elektryczne PASTUCHY
Artykuły na temat:
Pastuchy- ogrodzenia elektryczne
Stosowanie ogrodzeń elektrycznych- korzyści
Elementy ogrodzenia elektrycznego
Typy ogrodzeń elektrycznych
Budowa pastucha elektrycznego
Przeznaczenie ogrodzeń elektrycznych
Niewidzialne ogrodzenia dla psa
Odszkodowanie za szkody łowieckie
Elektryczny pastuch
Mocny pastuch elektryczny
Pastuch na dziki
Pastuch na wydry (ochrona stawów)
Pastuch na bobry
Ogrodzenia przemysłowe
Siatka Ogrodzeniowa
Panele Ogrodzeniowe
Siatka Leśna
Drut Kolczasty
Siatka Zgrzewana
Concentriny i zasieki z drutu ostrzowego
Odstraszacze
Odstraszacze do samochodu
Odstraszacze kun
Odstraszacze kretów
Odstraszacze myszy, szczurów
Odstraszacze ptaków
Odstraszacz dzikiej zwierzyny
Pułapki
Pułapki na kuny
Pułapki na krety
Informacje dodatkowe
Regulamin