Pułapki na kuny
Kuna leśna
       Wśród szkodników, do których należą kuny wyróżniamy dwa gatunki: kuna domowa oraz kuna leśna. Oba charakteryzują się długim tułowiem, spiczastym pyskiem oraz krótkimi uszami. Ogon mają puszysty oraz sporą głowę w porównaniu do reszty ciała. Różni je jednak umaszczenie futra, które ma odcień brązu. Kuna domowa posiada białą plamę na szyi, natomiast leśna ma plamę o zabarwieniu żółtawym. Osiągają do 2 kg masy ciała.

     Kuny są to zwierzęta drapieżne, które żywią się ptakami, rybami, gryzoniami, a nawet jajami. Są najbardziej aktywne od zmierzchu aż do świtu, w porach nocnych. Po upolowaniu kuna pozostawia ofiarę z odgryzioną głową w miejscu zdobycia.
     W przypadku dostania się kuny do kurnika czy gołębnika mogą one z łatwością zabić wszystkie sztuki, a pożywić się tylko jedną. Często powodują duże szkody w gospodarstwach, domach czy nawet samochodach.
Kuna domowa
Potrafią przegryźć bowiem okablowanie silnika chcąc dostać się do środka, zwabione jego ciepłem.
     Warto wówczas zaopatrzyć się w odpowiednią pułapkę na kuny. Istnieje ich wiele rodzajów, jak wnyki, zatrzaski czy sidła mechaniczne. Zakładanie tego typu pułapek jest nieetyczne oraz niezgodne z polskim prawem. Zarówno kuna leśna, jak i domowa jest pod ochroną. Jest to zwierzę dzikie, stanowi część środowiska. A jej zadomowienie na strychach domostw jest naturalnym cyklem.

    Kuna domowa czy leśna może wyrządzić wiele szkód na strychach czy w piwnicach, ale również w hodowlach kur, gołębi czy innych ptaków. Dla wszystkich, którzy chcą w sposób skuteczny i humanitarny pozbyć się tego szkodnika pomocne będą pułapki żywołowne na kuny. Klatkę taką należy postawić w miejscu występowania szkodnika lub na wydeptanych przez nie ścieżkach. Trzeba jednak pamiętać o jak najmniejszej styczności z pułapką, gdyż może to pozostawić zapach ludzki, który mógłby odstraszyć zwierzę. Słapce na kuny najlepiej dotykać przy użyciu ochronnych rękawiczek.
    Jako przynętę, która zachęci wejście kuny do klatki zatrzaskowej dobrze sprawdzi się surowe udko kurczaka lub inna jego część. Najlepiej jednak posłużyć się zwykłym surowym jajem kurzym. Stanowi ono dobrą zachętę dla kuny, a zarazem nie ulegnie zepsuciu zbyt szybko.
    Pułapka żywochwytna na kunę działa na zasadzie czułej na dotyk zapadni zwalniającej, która znajduje się węwnątrz klatki. Zwabiona przynętą kuna po wejściu do klatki naciska na płytkę. Zapadka zwalnia blokadę klapek wejściowych, co powoduje natychmiastowe ich zamknięcie. Kuna, która znajduje się w środku nie ma możliwości samodzielnego wydostania się z żywołapki.
Pułapka żywochwytna jednowejściowa na kuny


     Występuje wiele rodzajów pułapek żywołownych na kuny. Wszystkie jednak mają podobną metodę działania. Za najlepsze uznawane są żywołapki przelotowe z podwójną zapadnią, to pozwala zachęcić kunę do wejścia. Powinny one być wyposażone w odpowiedni mechanizm zatrzaskowy oraz wykonane z odpowiedniego materiału o wystarczającej grubości. Dlatego nie należy kupować tanich pułapek żywochwytnych, gdyż mogą się okazać nieskuteczne.


Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje pułapek żywołownych na kuny:

 • pułapka jednowejściowa
 • działa na zasadzie opisanej już niezwykle czułej zapadni zwalniającej, która znajduje się wewnątrz klatki. Posiada jedno wejście przez które kuna wchodzi do środka pułapki.
  Pułapka żywochwytna dwuwejściowa • pułapka dwuwejściowa
 • działa na tej samej zasadzie co wersja jednowejściowa. Posiada natomiast dwa wejścia, nie jedno. Jest to bardzo przydatne, gdyż przy otwartych klapkach z pułapki tworzy się tunel. Kuny ze swoją wrodzoną już ciekawością są jeszcze bardziej zachęcone do wejścia wewnątrz pułapki.


       
  Poniższy film obrazuje kunę złapaną w pułapkę żywołowną.
  Żródło:
  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 2 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!
  POLECAMY POLECAMY POLECAMY
  Ogrodzenia elektryczne PASTUCHY
  Artykuły na temat:
  Pastuchy- ogrodzenia elektryczne
  Stosowanie ogrodzeń elektrycznych- korzyści
  Elementy ogrodzenia elektrycznego
  Typy ogrodzeń elektrycznych
  Budowa pastucha elektrycznego
  Przeznaczenie ogrodzeń elektrycznych
  Niewidzialne ogrodzenia dla psa
  Odszkodowanie za szkody łowieckie
  Elektryczny pastuch
  Mocny pastuch elektryczny
  Pastuch na dziki
  Pastuch na wydry (ochrona stawów)
  Pastuch na bobry
  Ogrodzenia przemysłowe
  Siatka Ogrodzeniowa
  Panele Ogrodzeniowe
  Siatka Leśna
  Drut Kolczasty
  Siatka Zgrzewana
  Concentriny i zasieki z drutu ostrzowego
  Odstraszacze
  Odstraszacze do samochodu
  Odstraszacze kun
  Odstraszacze kretów
  Odstraszacze myszy, szczurów
  Odstraszacze ptaków
  Odstraszacz dzikiej zwierzyny
  Pułapki
  Pułapki na kuny
  Pułapki na krety
  Informacje dodatkowe
  Regulamin